88-letnia wrocławianka okradziona przez mężczyznę podającego się za pracownika administracji. Policjanci kolejny raz podpowiadają jak nie dać się oszukać
Niestety, ale nadal w naszym mieście działają osoby, które podając się np. za pracowników wodociągów, gazowni, spółdzielni mieszkaniowych lub listonoszy, wchodzą do mieszkań, by okraść ich właścicieli. Oszuści niejednokrotnie biorą za cel osoby starsze, kradną im m.in. gotówkę, biżuterię oraz inne wartościowe przedmioty. Podobne dwa zgłoszenia otrzymali w minioną sobotę funkcjonariusze z komisariatu na wrocławskich Krzykach, gdzie oszust podający się za pracownika administracji, pod legendą sprawdzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej, wykorzystał moment nieuwagi 88-letniej kobiety i ukradł z jej mieszkania biżuterię o łącznej wartości blisko 25 000 zł. Policjanci kolejny raz podpowiadają jak nie paść ofiarą przestępców.
Wrocławscy policjanci nadal odnotowują przypadki oszustw, których sprawcy działają pod tzw. "legendą". Oszuści, podając się za urzędników, pracowników wodociągów, gazowni, spółdzielni mieszkaniowych lub np. listonoszy podstępnie wchodzą do mieszkań czy domów. Niczego nieświadomi domownicy wpuszczają te osoby do środka, a te wykorzystując nawet chwilę ich nieuwagi, kradną kosztowności i niejednokrotnie oszczędności życia. Takie zachowanie zasługuje na szczególne potępienie, ponieważ złodzieje odierają za swój cel najczęściej osoby starsze lub samotne.
Najpopularniejszą metodą jest ta, na tzw. parawan. Na czym ona polega? Najczęściej dwóch złodziei podaje się za np. pracowników wodociągów. Jeden ze złodziei zajmuje uwagę ofiary, zasłaniając drugiego swoistym „parawanem” np. pozornym naprawianiem instalacji, czy sprawdzaniem liczników. Kiedy jeden z nich wraz z nieświadomym niczego domownikiem idzie do łazienki czy kuchni, aby sprawdzić ciśnienie wody w związku z awarią instalacji, drugi z oszustów sprawdza mieszkanie w poszukiwaniu m.in. ukrytej gotówki lub kosztowności. Oszust może być również jeden, lecz jego sposób działania jest podobny.
Wczoraj ofiarą tego typu oszustwa, choć sprawca działał sam, stała się kolejna seniorka z wrocławskich Krzyków, do drzwi której zapukał mężczyzna podający się za pracownika administracji. Oszust po wejściu do mieszkań 88-latki pod pretekstem sprawdzenia isntalcji wodno-kanalizacyjnej, wykorzystując moment nieuwagi domowniczki ukradł jej biżuterię o łącznej wartości blisko 25 000 złotych.
Policjanci prowadzą czynności mające na celu zatrzymanie osoby odpowiedzialnej za ten czyn. Jednak w tym przypadku najważniejsza jest profilaktyka i zapobieganie przestępstwom. Dlatego też przypominamy: NIE WPUSZCZAJMY DO MIESZKAŃ NIEZNAJOMYCH!
Aby nie stać się ofiarą oszustwa, pamiętajmy o przestrzeganiu kilku zasad.
Przede wszystkim zawsze przed otwarciem drzwi należy:
- spojrzeć przez wizjer lub okno – kto do nas przyszedł,
- jeśli nie znamy odwiedzającego – spytać o cel jego wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością,
- w razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji).
Każdą próbę oszustwa zgłaszajmy bezwzględnie na Policję, a jeżeli w naszej rodzinie są osoby starsze lub samotnie zamieszkujące, rozmawiajmy z nimi i ostrzegajmy je przed tego typu zagrożeniami.
mł. asp. Rafał Jarząb
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 17.7 MB)
Pliki do pobrania
-
Transkrypcja plakatu
12.77 KB
-
Transkrypcja grafiki
15.26 KB