Bieżące informacje

"Posiadam ładunek wybuchowy" tak brzmiało zgłoszenie, które otrzymali wrocławscy policjanci

Data publikacji 17.09.2024

Jeden z mieszkańców naszego miasta zadzwonił na numer alarmowy, mówiąc, że w domu trzyma ładunek wybuchowy. Na miejsce natychmiast pojechali funkcjonariusze ze Śródmieścia, którzy opisanego "ładunku" nie znaleźli. W wyniku sprawdzenia pomieszczeń, mundurowi zabezpieczyli broń palną, której nie powinien posiadać. 68-latek dzień zakończył w policyjnym areszcie, a grozi mu teraz kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci każdego dnia podejmują interwencje, które są tak zróżnicowane jak sytuacje, z którymi się spotykają. Każde wezwanie na miejsce zdarzenia to nowa, nieprzewidywalna sytuacja, a funkcjonariusze często muszą działać w trudnych warunkach. Przykładem tego jest niedawno przeprowadzona interwencja.

Mundurowi otrzymali zgłoszenie od osoby, która twierdziła, że w domu posiada ładunek wybuchowy. Zgłaszający w rozmowie z dyżurnym wypowiadał się nielogicznie i stwierdził, że ładunek to "uran". Funkcjonariusze, jadący na miejsce nie mogli być pewni, co tak naprawdę zastaną. Takie informacje wymagają szczególnej ostrożności, ponieważ mogą oznaczać zarówno rzeczywiste zagrożenie, jak i nieobliczalność osoby, która je zgłasza.

Po przybyciu we wskazany rejon, okazało się, że zgłoszenie było fałszywe - nie znaleziono żadnych materiałów wybuchowych. Od mężczyzny wyczuwalny był silny zapach alkoholu. Policyjny alkomat wskazał, że w organizmie badanego znajduje się prawie 2,8 promila alkoholu. Na dodatek w domu 68-latek trzymał broń palną, której nie miał prawa posiadać. Jak oświadczył była to pamiątka, którą dostał po swoim dziadku. Mężczyzna został zatrzymany, a o jego dalszym losie zdecyduje teraz sąd.

W przypadku nielegalnego posiadania broni, zgodnie z artykułem 263§2. Kodeksu Karnego "Kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palną lub amunicję, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".

Ta sytuacja pokazuje, jak ważne jest profesjonalne podejście do każdej interwencji. Nawet gdy zgłoszenie wydaje się nieprawdopodobne na miejscu mogą pojawić się niebezpieczne okoliczności. Policjanci muszą być przygotowani na wszystko, co może się zdarzyć, a każda interwencja niesie za sobą ryzyko i wyzwania, które wymagają nie tylko wiedzy, ale także umiejętności szybkiego i skutecznego reagowania.

st. sierż. Mateusz Ziętek
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Powrót na górę strony