Bieżące informacje

"Poprawa bezpieczeństwa pieszych" – podsumowanie policyjnych działań na rzecz bezpieczeństwa pieszych z wykorzystaniem służbowego drona

Data publikacji 19.08.2024

Policjanci z wrocławskiej drogówki, przeprowadzili ostatnio kolejne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych, tym razem pn. "Poprawa bezpieczeństwa pieszych". Działania funkcjonariuszy z komendy miejskiej wsparli policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, którzy wykorzystali w tym celu służbowego drona. Funkcjonariusze zwracali uwagę na sposób poruszania się pieszych po drogach oraz jak zachowują się w stosunku do nich kierujący pojazdami. Policjanci ujawnili w sumie 63 wykroczenia, a łączna kwota nałożonych mandatów karnych wyniosła blisko 26 tys. zł.

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym szczegółowo opisuje zarówno obowiązki jak też uprawnienia pieszych oraz kierujących pojazdami. Działania, takie jak te przeprowadzone ostatnio w sąsiedztwie Wydziału Ruchu Drogowego wrocławskiej komendy miejskiej miały jeden cel - poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, których najliczniejszą grupę stanowią właśnie piesi. Idealną byłaby sytuacja, gdyby ta akcja zakończyła się brakiem ujawnionych wykroczeń – to by oznaczało, że wszyscy uczestnicy ruchu drogowego przestrzegają obowiązujących przepisów. Jednak rzeczywistość pokazała co innego. Fakt ten wynika nie tylko z zachowania samych pieszych, ale przede wszystkim kierujących pojazdami, w stosunku do nich.

Funkcjonariusze egzekwowali przepisy dotyczące poruszania się samych pieszych, a także dyscyplinowali kierujących różnego rodzaju pojazdami, którzy nie respektowali ich pierwszeństwa.

Ostatnie duże zmiany w przepisach ruchu drogowego miały miejsce w 2022 roku. Dotyczyły m.in. podniesienia wysokości mandatów i zwiększenia liczby punktów karnych za poszczególne wykroczenia. W ramach tych właśnie zmian wzrosły m.in. grzywny nakładane w drodze mandatów karnych oraz przypisane do nich wartości punktowe nakładane za wykroczenia popełniane w stosunku do pieszych. Pojawił się również nowy przepis, który mówi o tzw. recydywie.

Natomiast wcześniej, bo od 1 czerwca 2021 roku, kiedy znowelizowano ustawę Prawo o ruchu drogowym, nie tylko pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych, ale również na nie wchodzący ma pierwszeństwo przed pojazdem (za wyjątkiem tramwaju). Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy w obu przypadkach ma obowiązek zachować szczególną ostrożność, polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie. Z kolei art. 14 zabrania mu wchodzenia bezpośrednio przed jadący pojazd oraz zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby jak również przebiegania przez jezdnię. Pieszy podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście nie może również korzystać z telefonu ani innego urządzenia elektronicznego w sposób uniemożliwiający mu obserwowanie sytuacji na tym przejściu.

W tej sytuacji kierujący pojazdem ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub na nie wchodzącemu. Pod pojęciem „ustąpienie pierwszeństwa” rozumie się powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku. Kierowca zbliżając się do przejścia musi zachować szczególną ostrożność, obserwować nie tylko przejście ale i jego okolice oraz zmniejszyć prędkość tak, by stworzyć możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych (art. 26 ust. 1 ustawy).

Kategorycznie zabronione jest wyprzedzanie innego pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany i omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku i zatrzymał się przed przejściem w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Są to wykroczenia, za które, zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w 2022 roku, grozi mandat w wysokości 1500 i 15 punktów karnych.

W ramach przeprowadzonych działań funkcjonariusze drogówki ujawnili w sumie 63 wykroczenia, w tym 14 przy wykorzystaniu policyjnego drona, których sprawcami byli w trakcie tej jednodniowej akcji wyłącznie kierujący pojazdami.

Mundurowi stosowali pouczenia, lecz w przypadkach stwierdzenia rażącego naruszenia przepisów i zasad bezpieczeństwa nakładali na kierujących mandaty karne, których wystawiono 35, na łączną kwotę blisko 26 000 zł. Policjanci kierowali również wnioski o ukaranie do sądu.

Przy okazji prowadzonej akcji policjanci zatrzymali jedną osobę poszukiwaną, jednego kierującego z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów oraz dwóch nie posiadających uprawnień do kierowania.

Ogromny wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu ma stan techniczny pojazdów. Kontrole prowadzone przez mundurowych z drogówki zakończyły się w 11 przypadkach zatrzymanymi dowodami rejestracyjnymi pojazdów.

Policjanci zapowiedzieli już, że tego typu działania będą cyklicznie kontynuowane.

mł. asp. Rafał Jarząb
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Film Film z policyjnego drona

Pobierz plik Film z policyjnego drona (format mp4 - rozmiar 42.72 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony