Bieżące informacje

Nie zostawiaj dziecka w aucie. Ta zasada dotyczy również zwierząt!

W związku z coraz wyższymi temperaturami panującymi na zewnątrz, które mogą przekraczać nawet 30 stopni, wrocławscy policjanci apelują by kategorycznie nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci ani zwierząt.

W trakcie upałów we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Temperatura we wnętrzu samochodu potrafi wzrosnąć o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt stopni Celsjusza w ciągu zaledwie kilku minut. Około 30 ºC na zewnątrz to nawet 60 stopni we wnętrzu auta.
 
Zachowajmy zdrowy rozsądek i pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:

  • Dzieci ani zwierząt nie wolno zostawiać samych w samochodzie, niezależnie od pory roku.
  • W upalne dni usprawiedliwieniem nie jest pozostawienie dziecka lub zwierzęcia w aucie zaparkowanym w cieniu lub z uchyloną szybą.
  • Przed odejściem od pojazdu, zawsze sprawdzajmy, czy nie zostawiliśmy dziecka lub zwierzęcia. Śpiące, nie upomną się o zabranie ich ze sobą. 
  • Jeżeli zauważymy dziecko lub zwierzę zamknięte w samochodzie – nie bądźmy obojętni.
  • W sytuacji, w której odnalezienie właściciela samochodu jest możliwe (np. stacja benzynowa, sklep osiedlowy), zróbmy to niezwłocznie.
  • Jeżeli wiemy, że zwłoka zagrozi życiu lub zdrowiu dziecka bądź zwierzęciu pozostawionemu w samochodzie, sami możemy podjąć próbę pomocy. Można bez obaw o dalsze konsekwencje wybić szybę w takim samochodzie (oczywiście w taki sposób, aby nie narazić znajdujących się we wnętrzu dzieci lub zwierząt). Pamiętajmy, że w takiej sytuacji chroni nas tzw. prawo wyższej konieczności, o którym mówi art. 26 Kodeksu Karnego – „nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego”.
  • Z prawa wyższej konieczności korzystajmy z rozsądkiem. Jeżeli mamy możliwość - udokumentujmy stan faktyczny (np. zdjęcie telefonem, kontakt do świadków itp.).
  • Jeżeli nie mamy odwagi lub siły aby zbić szybę w aucie, zadzwoń pod nr alarmowy 112 i poinformuj o zaistniałej sytuacji dyspozytora.

Każdy, kto zachowuje się w nieodpowiedzialny sposób dopuszczając do takich sytuacji musi liczyć się z odpowiedzialnością karną wynikającą z artykułu 160 KK. Zgodnie z jego treścią osoba, która naraża innego człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do trzech lat, a jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do pięciu lat.

Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt, za narażenie zwierzęcia na utratę życia lub zdrowia, grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

mł. asp. Rafał Jarząb
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Powrót na górę strony