Bieżące informacje

Wakacje to czas rowerowych wycieczek, a do grona posiadaczy kart rowerowych dołączyli kolejni uczniowie jednej z wrocławskich szkół

Już od najmłodszych lat poznajemy zasady i przepisy ruchu drogowego. Ogromna w tym zasługa policjantów Wydziału Ruchu Drogowego wrocławskiej komendy miejskiej, którzy odwiedzają najmłodszych nawet w żłobkach i zapoznają ich z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dla starszych dzieci znakomitą okazją do przypomnienia sobie tych przepisów oraz utrwalenia zdobytej wiedzy jest egzamin na kartę rowerową, który również przeprowadzają funkcjonariusze Policji.

Asp. Mateusz Strupiński z Wydziału Ruchu Drogowego komendy miejskiej przeprowadził w miniony piątek egzamin praktyczny na kartę rowerową dla dwunastustu uczniów klas czwartch, piątych i siódmych Niepublicznej  Szkoły Podstawowej "Edukacja" we Wrocławiu.

Wszyscy młodzi kandydaci, przed przystąpieniem do części praktycznej, zrealizowali program nauczania dotyczący edukacji w zakresie ruchu drogowego, odbyli zajęcia w ramach udzielania pierwszej pomocy, poznali obsługę techniczną roweru oraz zdali egzamin teoretyczny.

Policjant wyposażony w odpowiednie znaki, słupki i inne elementy przygotował specjalny tor egzaminacyjny. Sprawdzał na nim umiejętność wykonania bezpiecznych manewrów, prawidłowego stosowania się do znaków drogowych, właściwego sygnalizowania zmiany kierunku jazdy. Każdy z uczniów musiał go przejechać, oczywiście zgodnie z obowiązującymi zasadami i przepisami ruchu drogowego. Policjant mógł w ten sposób błyskawicznie sprawdzić, czy młoda osoba będzie na drodze umiała zachować się bezpiecznie i w taki sposób, aby nie stworzyć zagrożenia zarówno dla innych użytkowników, jak i dla siebie.

Funkcjonariusz przy każdej okazji, również tym razem, przypomniał zasady, jakich powinno się przestrzegać, aby bezpiecznie dojechać rowerem do celu, którym może być szkoła, dom kolegi, czy mieszkanie dziadków. Poza przepisami dopuszczającymi jazdę rowerem po chodniku policjant przypomniał również o elementach obowiązkowego wyposażenia jednośladów oraz zapewniającym lepszą widoczności i większe bezpieczeństwo kamizelce odblaskowej i kasku.

Zbliżające się ogromnymi krokami wakacje to czas rowerowych wycieczek i zabaw na świeżym powietrzu. Pamiętajmy, że dla każdego z nas najważniejsze powinno być bezpieczeństwo, zarówno własne jak też innych uczestników ruchu drogowego. Dbajmy o bezpieczeństwo naszych dzieci na drogach i choć przepisy tego nie wymagają, to każdy rowerzysta powinien mieć kask na głowie, który może uratować zdrowie, a nawet życie każdego z nas! Bezpieczna jazda to podstawa udanych wakacji.

mł. asp. Rafał Jarząb
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Powrót na górę strony