Bieżące informacje

Jechał na zakazie z podrobionym prawem jazdy

Data publikacji 07.06.2024

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu zatrzymali pojazd, którego kierujący posługiwał się podrobionym dokumentem. Dodatkowo 33-latek nie miał prawa wsiadać za kierownicę, ponieważ ciążył na nim sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Mężczyźnie grozi do 5 lat więzienia.

W ubiegłym miesiącu funkcjonariusze Wrocławskiej Policji  zatrzymali do kontroli pojazd osobowy, którego kierujący prowadził pojazd pomimo wydanego przed sąd zakazu. Dodatkowo w  trakcie czynności mężczyzna posługiwał się dokumentem, który był podrobiony. Usiłował jednak wmówić policjantom, że tak nie jest i zdawał egzamin na prawo jazdy w Ukrainie. Nie pamiętał tylko gdzie dokładnie...

Zgodnie z art. 244 k.k. kierowca popełnił przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów. Orzeczenie sądu było prawomocne, a mężczyzna pomimo to nadal kierował samochodem.
Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?

W myśl aktualnie obowiązujących  przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.

Warto też wiedzieć, że w takim przypadku sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

st. asp. Aleksandra Freus
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Powrót na górę strony