Bieżące informacje

Wiedząc, że każda minuta jest na wagę złota ruszył z pomocą… Dyżurny z Kątów Wrocławskich uratował życie 14-latki, która podjęła desperacki krok

Data publikacji 28.05.2024

Mł. asp. Szymon Sawicki na co dzień pełni służbę jako dyżurny w Komisariacie Policji w Kątach Wrocławskich. Jakiś czas temu stawił się do służby i otrzymał od swojego poprzednika informację o dziewczynce, która może chcieć odebrać sobie życie. Z ustaleń wynikało, że 14-latka może przebywać na terenie gminy Kąty Wrocławskie, dlatego policjant natychmiast skojarzył, że w drodze do jednostki widział przy jednej z ulic nastolatkę odpowiadającą rysopisowi podanemu przez jego kolegę. Wiedząc, że każda minuta jest na wagę złota, pobiegł tam gdzie widział dziewczynę. Po dotarciu na miejsce uspokoił 14-latkę, udzielił jej pomocy przedmedycznej zaopatrując rany na rękach i pozostał z nią, aż na miejsce dojechał patrol z jego komisariatu. Poszkodowana została następnie przekazana pod opiekę ratowników medycznych oraz prawnego opiekuna.

Na co dzień pełni służbę jako dyżurny w komisariacie w Kątach Wrocławskich. Jest również ratownikiem medycznym. Mł. asp. Szymon Sawicki tego dnia miał rozpocząć 12-godzinną służbę nocną i gdy zjawił się w jednostce otrzymał od swojego poprzednika informację o 14-latce, która może chcieć odebrać sobie życie. Policjant od razu skojarzył rysopis podany mu przez kolegę z dziewczyną mijaną w drodze do służby. Wiedział, że musi działać błyskawicznie, dlatego pobiegł tam gdzie mogła znajdować się potrzebująca natychmiastowej pomocy nastolatka. Gdy dotarł na miejsce dziewczyna jeszcze tam była. Widząc rany na jej rękach natychmiast udzielił jej pierwszej pomocy przedmedycznej, tamując krwawienie. 

Policjant był przy roztrzęsionej dziewczynie, aż do chwili gdy przekazał ją kolegom ze swojej jednostki. Nastolatka trafiła następnie pod opiekę wezwanych na miejsce ratowników medycznych oraz prawnego opiekuna. 

Szybka i zdecydowana reakcja naszego kolegi z pewnością pozwoliła na nie dopuszczenie do tragedii i uratowanie kolejnego życia.

Pamiętajmy, że jeśli potrzebujemy pomocy, nie wstydźmy się o nią poprosić. Każdy z nas może mieć słabsze chwile, czasem myślimy, że nic gorszego nie może nas spotkać i nie wiemy jak poradzić sobie z przytłaczającymi nas problemami. Zawsze możemy zwrócić się do specjalistów, którzy pomogą nam przejść przez ciężki okres w życiu. Najlepiej nawiązać kontakt ze specjalistami m.in. z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej Nadodrzańskiego Centrum Wsparcia, którzy dyżurują pod numerem telefonu 71 796 40 85. Pamiętajmy, nie musimy być sami z naszymi problemami. Są osoby, które nam pomogą, całkowicie bezpłatnie i anonimowo.

mł. asp. Rafał Jarząb
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Powrót na górę strony