Bieżące informacje

Atrakcyjne oferta sprzedaży mieszkań... Uważaj na internetowych oszustów!

Ceny mieszkań stale rosną, a wraz z nimi prowizje pośredników, dlatego nikogo nie dziwi fakt, że chcąc zaoszczędzić szukamy ofert na własną rękę. Internetowi naciągacze, wykorzystując ten fakt, zamieszczają w sieci wiele atrakcyjnych ofert sprzedaży mieszkań, a po otrzymaniu zaliczek na poczet lokali nagle znikają, nie wywiązując się ze zobowiązań. Niestety przekonał się o tym ostatnio kolejny wrocławian, który skuszony atrakcyjną ofertą kupna mieszkania w Warszawie, wpłacili na konto oszusta 5000 zł zaliczki, a gdy tylko pieniądze znalazły się na rachunku "sprzedającego" słuch po nim zaginął, a 52-latek, który marzył o własnym "M" została z niczym.

O tym, że przed zakupem warto zwrócić szczególną uwagę na szczegóły oferty, takie jak: kim jest sprzedawca?, jak długo zajmuje się obrotem nieruchomościami na rynku?, jakie formy płatności są przez niego akceptowane, oraz w jaki sposób można się z nim skontaktować? przekonał się na własnej "skórze" kolejny mieszkaniec stolicy Dolnego Śląska. Wrocławianin, skuszony atrakcyjną ofertą kupna mieszkania w Warszawie, wpłacił na konto oszusta po 5000 zł zaliczki. Niestety pieniądze zniknęły.

Gdy tylko pokrzywdzony wpłacił ustaloną kwotę na rachunkach wskazany przez "sprzedającego" słuch po nim zaginął, a on sam została z niczym.

Pamiętajmy, że zakupy z nieznanego źródła, od osoby, z którą kontakt jest ograniczony, np. jedynie do komunikatora internetowego oraz akceptowanie tylko płatności z góry, powinny od razu wzbudzić nasze podejrzenia, co do wiarygodności takiej oferty.

Korzystajmy z usług przedsiębiorców, jak choćby pośredników obrotu nieruchomościami, którzy prowadzą swoją działalność od wielu lat i pod tym samym szyldem, choćby ich oferty były mniej atrakcyjne, to dają nam możliwość m.in. dochodzenia swoich praw na drodze sądowej, zgodnie z obowiązującym prawem.

Pamiętajmy, że internet to nie tylko nieograniczone źródło informacji i rozrywki, ale także miejsce, w którym występuje wiele zagrożeń. Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa może nas uchronić przed utratą pieniędzy.

Kodeks karny za oszustwo przewiduje karę nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

mł. asp. Rafał Jarząb
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Film Grafika.mp4

Opis filmu: Grafika promująca akcję wrocławskich policjantów pn. Nie daj się oszukać!

Pobierz plik Grafika.mp4 (format mp4 - rozmiar 17.7 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony