Bieżące informacje

Oszuści żerujący na ufności oraz empatii osób starszych okradają ich z oszczędności życia. Kolejna wrocławianka padła ofiarą przestępców

Niestety mimo wielu kampanii społecznych oraz akcji prowadzonych również przez wrocławskich policjantów, nadal zdarzają się osoby, które po rozmowie telefonicznej przekazują obcym osobom oszczędności swojego życia. Oszuści podając się za policjantów, prokuratorów, adwokatów, pracowników banków, wyłudzają od seniorów dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych. Żerując na ufności oraz empatii osób starszych mówią, że ktoś z ich bliskich, często córka, syn czy wnuk, był sprawcą wypadku, w którym zostały poszkodowane osoby, a tym samym konieczne jest np. opłacenie adwokata.

Niestety kolejna z mieszkanek Wrocławia padła ofiarą oszustwa przekazując nieznanym mężczyznom blisko 200 tysięcy zł w gotówce. Zrobiła to, bo wcześniej zadzwonił do niej mężczyzna podając się za jej syna i powiedziała, że spowodowała wypadek, którym zginęła inna osoba, w związku z czym potrzebuje pieniędzy aby opłacić adwokata oraz kaucję. Po chwili rozmawiał już z innym mężczyzną podającym się za policjanta, z którym umówiła się na przekazanie pieniędzy. Działając pod wpływem silnych emocji starsza kobieta postanowiła przekazać znaczną sumę pieniędzy „policjantom”, którzy już po kilkunastu minutach zapukali do jej drzwi. Niestety to był duży błąd, o którym 69-latka przekonała się dopiero po przekazania gotówki.

Schemat działania sprawców jest zawsze podobny. Najpierw dzwoni rzekomo policjant, prokurator, adwokat, pracownik banku informując, że nasze konto zostało np. przejęte przez oszustów i żeby nie stracić pieniędzy należy je jak najszybciej wypłacić i przekazać odpowiednim służbom, które zwrócą je po zakończonej akcji.

Telefonować może też fałszywy(a) syn, córka, wnuczek, wnuczka, ktoś z rodziny, kto uczestniczył w wypadku drogowym. Następnie żeby uniknąć kary więzienia należy "zorganizować" pieniądze na uniknięcie konsekwencji prawnych takiego zdarzenia. Tak jak miało to miejsce w przypadku oszukanej 69-letniej wrocławianki.

Sposobów, metod i form działania przestępców jest bardzo wiele. Wykorzystują oni zaufanie szczególnie osób starszych i wprowadzają je w błąd. Cel mają tylko jeden - wyłudzić od seniorów jak najwięcej pieniędzy, często oszczędności całego życia.

Dlatego rozmawiajmy z naszymi bliskimi, ostrzegajmy nasze babcie, dziadków i osoby starsze przed tego typu oszustami. Nie pozwólmy, żeby obcy ludzie okradali nasze rodziny! O każdym tego typu przypadku informujmy natychmiast służby pod numerem alarmowym 112. 

mł. asp. Rafał Jarząb
Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu

 

Film Grafika.mp4

Pobierz plik Grafika.mp4 (format mp4 - rozmiar 17.7 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony