Bieżące informacje

Wiek nie ma znaczenia, gdy w grę wchodzi nasze bezpieczeństwo. Dobrze wiedzą o tym funkcjonariusze wrocławskiej drogówki

Zasady bezpiecznego poruszania się po drogach poznają już przedszkolaki, lecz warto o nich przypominać także ich babciom oraz dziadkom. Dobrze wiedzą o tym policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wrocławskiej komendy miejskiej, którzy na ten temat rozmawiają z osobami w każdym wieku. W siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu policjanci z wrocławskiej drogówki spotkali się z seniorami. Oprócz naszych kolegów z wrocławskiej komendy miejskiej oraz wojewódzkiej uczestnikami tego przedsięwzięcia byli także dolnośląscy strażacy ochotnicy.

St. asp. Patrycja Duda z Wydziału Ruchu Drogowego komendy miejskiej oraz asp. szt. Tomasz Słuszniak z Wydziału Ruchu Drogowego komendy wojewódzkiej spotkali się z seniorami w miejscu, które od razu kojarzy się z ruchem drogowym, a dokładnie siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu.

Policjanci przypomnieli zasady, jakich powinno się przestrzegać, aby bezpiecznie dotrzeć do celu, o tym jak bezpiecznie poruszać się pod drogach i pokonywać jezdnię, zarówno jako pieszy jak również jadąc rowerem czy samochodem.

Obowiązujące od września 2022r. przepisy mówią m.in. o zakazie korzystania z urządzeń elektronicznych, w tym telefonów komórkowych, podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. W dzisiejszych czasach nie tylko dzieci, ale również ich babcie oraz dziadkowie korzystają na co dzień ze smartfonów, dlatego przypomniano, że ten przepis dotyczy każdego bez wyjątku, również ich.

Podróż autem do szkoły, dziadków, na trening czy urodziny kolegi lub koleżanki nie może odbywać się bez fotelika lub specjalnego urządzenia do przewozu dzieci. W związku z tym, że bezpieczeństwo naszych podopiecznych, także podczas podróży autem, jest najważniejsze więc nikogo nie dziwiło, że mundurowi przypomnieli o tym obowiązkowym wyposażeniu.

Funkcjonariusze omówili również inne istotne zmiany, które na przestrzeni kilku ostatnich lat zostały uregulowane w przepisach ruchu drogowego, m.in. jazdy na tzw. suwak, korytarza życia czy odpowiedzialności karnej oraz finansowej w przypadku wielu wykroczeń czy przestępstw drogowych. Przekraczanie dozwolonej prędkości, nie tylko w obszarze zabudowanym, ale również poza nim oraz zasada tzw. recydywy, to jedne z wielu tematów, które zostały poruszone w trakcie rozmów z uczestnikami spotkania.

Przypomniano o zasadach poruszania się po zmroku, poza obszarem zabudowanym i obowiązku korzystania z elementów odblaskowych oraz podstawowym wyposażeniu każdego roweru, który w przypadku seniorów stanowi bardzo popularny środek transportu.

Policjanci przypomnieli wszystkim zgromadzonym na sali o zasadzie ograniczonego zaufania, a strażacy uzupełnili wykład o kilka cennych porad dotyczących udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej, czy bardzo ważnej roli urządzeń AED, które coraz częściej możemy spotkać w przestrzeni publicznej.

mł. asp. Rafał Jarząb
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu
Powrót na górę strony