Bieżące informacje

Wyłudzał pieniądze podszywając się pod inne osoby i instytucje - został zatrzymany przez wrocławskich policjantów

Policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą wrocławskiej komendy miejskiej wspólnie z funkcjonariuszami pionu kryminalnego ze Strzelina oraz dochodzeniowo-śledczego z komisariatu w Leśnicy zatrzymali 38-letniego oszusta. Mężczyzna, działając w warunkach recydywy, posługiwał się metodą tzw. spoofingu - podszywał się pod inne osoby oraz instytucje w celu wyłudzenia od swoich ofiar danych lub pieniędzy. W ten sposób dokonał co najmniej 13 przestępstw z art. 286 Kodeksu karnego, wzbogacając się kosztem oszukanych osób o blisko 14 tys. zł. 38-latek jest dobrze znany organom ścigania, gdyż za tego typu przestępstwa był już zatrzymany w lipcu ubiegłego roku. Czynności wówczas również prowadzili funkcjonariusze zwalczający przestępczość gospodarczą z Wrocławia. Sąd zdecydował o zastosowaniu wobec podejrzanego tymczasowego aresztu na 3 miesiące.

Szeroko zakrojone działania operacyjne oraz wspólna praca policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą wrocławskiej komendy miejskiej oraz funkcjonariuszy pionu kryminalnego ze strzelińskiej komendy powiatowej, a także dochodzeniowo-śledczego z komisariatu w Leśnicy, doprowadziły do zatrzymania 38-letniego oszusta. 

Mężczyzna, działając w warunkach recydywy, posługiwał się metodą tzw. spoofingu - podszywał się pod inne osoby oraz instytucje w celu wyłudzenia od swoich ofiar danych lub pieniędzy. W  ten sposób dokonał co najmniej 13 przestępstw z art. 286 Kodeksu karnego, wzbogacając się kosztem oszukanych osób o blisko 14 tys. zł. 

W tym wypadku, jak i wielu podobnych, schemat działania sprawców jest zawsze podobny. Najpierw dzwoni rzekomy policjant, prokurator czy pracownik banku informując, że nasze konto zostało np. przejęte przez oszustów i żeby nie stracić pieniędzy należy je jak najszybciej wypłacić, a następnie przekazać odpowiednim służbom, które zwrócą je po zakończonej akcji, lub np. przelać na „bezpieczny rachunek techniczny”.

Funkcjonariusze mając wiedzę, iż mężczyzna przebywa na terenie Wrocławia udali się pod wskazany adres, gdzie w wynajmowanym mieszkaniu zastali partnerkę 38-latka. Już po paru godzinach w progu drzwi stanął, całkowicie zaskoczony obecnością policjantów, poszukiwany przez organy ścigania mężczyzna.

Zatrzymany 38-letni oszust jest dobrze znany organom ścigania, gdyż za tego typu przestępstwa był już zatrzymany w lipcu ubiegłego roku. Czynności w jego sprawie, w minione wakacje, również prowadzili funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej ze stolicy Dolnego Śląska. 

Sąd zdecydował o zastosowaniu wobec zatrzymanego mężczyzny środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu na 3 miesiące. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 286 Kodeksu karnego, za przestępstwo oszustwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. 

mł. asp. Rafał Jarząb
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 44.22 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony