Bieżące informacje

Policjanci z wrocławskiej drogówki przejęli blisko 740 tys. sztuk nielegalnych papierosów. Skarb Państwa mógł na tym stracić ponad 900 tys. złotych!

Data publikacji 24.01.2024

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego z wrocławskiej komendy miejskiej, w godzinach wieczornych sprawdzali czy kierowcy przemieszczający się po drogach powiatu wrocławskiego stosują się do obowiązujących przepisów. Jadąc DK nr 8, na wysokości Kobierzyc, policjanci zwrócili uwagę na ciężarowego mana wraz z naczepą, z której w trakcie jazdy obficie spadał śnieg, tym samym ograniczał widoczność innym kierującym, stwarzając realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W trakcie kontroli funkcjonariusze zwrócili uwagę na dokumenty przewozowe, gdzie widniały puste opakowania plastikowe, a cały ładunek miał rzekomo ważyć blisko 12 ton. W trakcie sprawdzania zawartości naczepy policjanci, poza kilkoma workami pustych plastikowych butelek, znaleźli znaczną ilość nielegalnych wyrobów tytoniowych - blisko 37 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Szacowana suma strat na szkodę Skarbu Państwa to ponad 900 tys. złotych!

Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu każdego dnia zatrzymują dziesiątki kierowców, którzy swym nieodpowiedzialnym zachowaniem i brakiem poszanowania dla przepisów ruchu drogowego stwarzają realne zagrożenie dla siebie, ale przede wszystkim dla innych uczestników ruchu.
 
Mundurowi patrolując w godzinach wieczornych DK nr 8 w okolicy Kobierzyc zwrócili uwagę na ciężarowego mana wraz z naczepą, z której w trakcie jazdy obficie spadał śnieg, a tym samym ograniczał widoczność innym kierującym. Ta sytuacja mogła sprowadzić realne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
 
W trakcie kontroli policjanci dokładnie sprawdzili dokumenty 42-letniego kierowcy, który na stałe mieszka w Czechach oraz dokumentację przewożonego ładunku. Według tego miały to być puste plastikowe opakowania. Mundurowym wydała się podejrzana łączna waga ładunku wpisana w dokumentach – blisko 12 ton.

Funkcjonariusze postanowili dokładnie przyjrzeć się temu co wiezie mężczyzna. W trakcie kontroli zawartości naczepy policjanci, poza kilkoma workami pustych plastikowych butelek, odnaleźli i zabezpieczyli znaczną ilość nielegalnych wyrobów tytoniowych. 

Za butelkami, na kilku paletach znajdowały się paczki owinięte czarną folią. Po rozpakowaniu pudeł okazało się, że w ich wnętrzu znajduje się blisko 37 tys. sztuk paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy, czyli w sumie 740 tys. sztuk nielegalnych papierosów. 

Swoją podróż mężczyzna zakończył w policyjnym areszcie. Teraz o jego dalszym losie zdecyduje sąd. 

Dzięki tej profesjonalnie przeprowadzonej interwencji, nadzorowanej przez Zastępcę Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego nadkom. Marcina Ponikowskiego, policjanci doprowadzili do wyeliminowania z rynku znacznej ilości podrobionych wyrobów tytoniowych.

Szacowana suma strat na szkodę Skarbu Państwa przy takiej ilości nielegalnej kontrabandy to ponad 900 tys. złotych!

mł. asp. Rafał Jarząb
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

 

  • Stojący na parkingu pojazd ciężarowy marki man
  • Stojący na parkingu zespół pojazdów ciężarowych z widocznym wnętrzem naczepy i stojącymi w środku umundurowanym policjantem oraz druga osobą
  • Wnętrze naczepy ciężarowej ze stojącym na podłodze ładunkiem w postaci toreb z pustymi opakowaniami plastikowymi oraz pudłami na paletach owiniętych czarną folią.
  • Wnętrze naczepy ciężarowej ze stojącymi na podłodze pudłami z zawartością w postaci paczek papierosów różnych znanych marek
  • Wnętrze naczepy ciężarowej ze stojącymi na podłodze pudłami z zawartością w postaci paczek papierosów różnych znanych marek  i leżące, wyciągnięte na wierzch paczki papierosów.
  • Wnętrze naczepy ciężarowej ze stojącymi na podłodze pudłami z zawartością w postaci paczek papierosów różnych znanych marek
Powrót na górę strony