Bieżące informacje

Oświadczenie w sprawie interwencji policjantów w dniu 6 maja br.

Data publikacji 05.12.2023

Publikacje, które w ostatnich dniach pojawiają się w przestrzeni medialnej, dotyczą śmierci kobiety przebywającej w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. W związku z jej śmiercią w dniu 7 maja br., przeprowadzone było postępowanie wyjaśniające przez policyjne komórki kontrolne, a także śledztwo przez Prokuraturę Rejonową dla Wrocławia Stare Miasto. Zgodnie ze standardowymi procedurami czynności wykonywali także funkcjonariusze z Biura Spraw Wewnętrznych Policji.

W związku z interwencją funkcjonariuszy, mającą miejsce w dniu 6 maja 2023 roku, na polecenie Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu niezwłocznie zostały wszczęte czynności wyjaśniające i nie wykazały one jakichkolwiek nieprawidłowości. Z przeprowadzanych ustaleń jednoznacznie wynika, że policjanci dokonujący zatrzymania kobiety, sporządzili szczegółową notatkę opisującą obrażenia na jej ciele, które to posiadała przed zatrzymaniem. Również w związku oświadczeniem złożonym do protokołu zatrzymania przez kobietę, a dotyczącym jej sytuacji zdrowotnej m.in. chorób, na które cierpi, została ona przewieziona do lekarza, który dokonał jej badania. Wydał wówczas oświadczenie, z którego wynikało, że zatrzymana może przebywać w policyjnych pomieszczeniach dla osób zatrzymanych.

Dokumentacja sporządzona przez funkcjonariuszy potwierdza także, że 30-latka znajdowała się w kryzysie bezdomności. Natomiast powodem jej zatrzymania był fakt, iż była poszukiwana do odbycia kary dwóch lat pozbawienia wolności za przestępstwa dokonane w przeszłości.

Kobieta przebywała w PDOZ będąc przez całą noc w jednym pomieszczeniu dla osób zatrzymanych, wraz z inną osobą osadzoną. Nad ranem ujawniono, że zatrzymana nie wykazuje czynności życiowych i w związku z powyższym, funkcjonariusze natychmiast przystąpili do udzielenia jej pierwszej pomocy. Uruchomiona została instalacja alarmowa oraz wezwane pogotowie ratunkowe. Niestety pomimo podjętych natychmiast działań, nie udało się uratować kobiety.

O zaistniałej sytuacji powiadomiono niezwłocznie Prokuraturę dla Wrocławia Stare Miasto i na miejscu czynności przeprowadzane były pod jej nadzorem m.in. przez funkcjonariuszy Wydziału Kontroli Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu oraz Biura Spraw Wewnętrznych Policji.

Czynności wykonywane przez policjantów Wydziału Kontroli z wrocławskiej komendy miejskiej zakończyły się przekazaniem wszelkich materiałów już w dniu 8 maja 2023 r., na żądanie do Prokuratury Rejonowej dla Wrocławia Stare Miasto. Pomimo, iż dwukrotnie w trakcie trwania czynności wyjaśniających tj. do dnia 7 lipca br. policjanci pisemnie zwracali się z prośbą o wyrażenie zgody na ich udostępnienie Policji, nie otrzymano ich i korespondencja pozostała bez odpowiedzi. Nie zostało również przesłane postanowienie o wszczęciu śledztwa, ani też powierzenie go do dalszego prowadzenia. W związku z powyższym czynność w postaci powiadomienia rodziny, winna być zlecona właściwej jednostce przez prokuraturę będącą gospodarzem postępowania, gdyż tak te kwestie regulują przepisy, a nie może być mowy w tej sytuacji o tzw. zwyczajowym powiadomieniu o śmierci osoby. Wrocławska Policja nie mając dostępu do akt sprawy, nie prowadząc czynności i śledztwa w tej sprawie, nie miała wiedzy o tym, jak przebiegają owe czynności i o tym, że powiadomienie rodziny nie nastąpiło.

Nadmienić należy, że podstawowym elementem działań realizowanych przez policyjne komórki kontrolne w tej sprawie, było przede wszystkim sprawdzenie sposobu pełnienia służby przez funkcjonariuszy w Policyjnym Pomieszczeniu dla Osób Zatrzymanych KMP we Wrocławiu i wniosek jest jeden – realizowali je w sposób prawidłowy.

Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu

Powrót na górę strony