Bieżące informacje

Temperatury spadają, pamiętajmy o sezonowej wymianie opon

Jesień za oknami, a zima zbliża się do nas wielkimi krokami, dlatego warto zadbać o to aby na czas wymienić opony w naszym aucie na zimowe. Z dnia na dzień średniodobowe temperatury są coraz niższe. Jak podają producenci opon oraz eksperci takim wyznacznikiem jest temperatura w granicach 7 stopni Celsjusza.

Pomimo tego, iż w naszym kraju nie ma prawnego obowiązku sezonowej wymiany opon, to trzeba mieć świadomość, że właściwy stan oraz rodzaj ogumienia w pojeździe gwarantuje kierującym bezpieczne przemieszczanie się po drogach.

Nowe opony charakteryzują się bieżnikiem o głębokości od 8 do 10mm. Grubość bieżnika w oponach zimowych jest zbliżona do tej w letnich, przy czym minimalna wysokość bieżnika, jaką dopuszcza polskie prawo to 1,6 mm. Zasadniczą różnicę odgrywa natomiast profil opony zimowej. 

Zimowe opony ze względu  na większa liczbę rowków, zwłaszcza w centralnej części ułatwiają odprowadzanie śniegu i błota pośniegowego i zapewniają lepsza przyczepność w zimowych warunkach.

Sezonowa wymiana ogumienia w naszym pojeździe to nie tylko kwestia bezpieczeństwa na drodze ale również oszczędności w naszym portfelu. Skład mieszkanki opon letnich różni się od tej stosowanej w oponach zimowych. Opona letnia w niskich temperaturach staje się twardsza i w kontakcie z nawierzchnią drogi szybciej się zużywa co znacznie skraca jej żywot.

Mając na uwadze powyższe należy stosunkowo wcześniej zadbać o wymianę opon i nie zostawiać tego na ostania chwilę.

mł. asp. Rafał Jarząb
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Powrót na górę strony