Bieżące informacje

Metoda oszustwa "na wnuczka" niestety nadal skuteczna

Data publikacji 07.11.2023

Dzwoni do ciebie "wnuczek" lub "wnuczka" i pilnie prosi o pieniądze, bo trzeba zapłacić za adwokata by uniknąć konsekwencji za spowodowanie poważnego wypadku – uważaj, to na pewno dzwonią oszuści! W taki sposób została oszukana kilka dni temu wrocławianka. 88-letnia kobieta dała się nabrać i straciła blisko 10 tys. zł. Policjanci kolejny raz apelują i przypominają, żeby nie przekazywać żadnych pieniędzy osobom obcym. Nie podejmujmy pochopnych decyzji, a o każdym tego typu zdarzeniu informujmy niezwłocznie Policję. KAMPANIA - STOP OSZUSTOM!

Mimo wielu apeli oraz informacji pojawiających się w prasie, radiu, telewizji oraz mediach społecznościowych na temat metod działania oszustów, nadal znajdują się osoby, które dają się nabrać "na wnuczka" lub "na wnuczkę" i tracą swoje pieniądze. Metoda działania pozostaje niezmienna. Dzwoni przestępca, który mówi, że członek naszej rodziny, wnuczek lub wnuczka spowodował poważny wypadek drogowy i potrzebne są pilnie pieniądze na adwokata lub prawnika, by uniknąć odpowiedzialności karnej. Należy w tej sprawie jak najszybciej przekazać pieniądze wskazanej osobie, która się do nas zgłosi lub dokonać przelewu bankowego na konkretne konto. Zawsze konsekwencją takiego działania jest utrata własnych pieniędzy, a często nawet oszczędności całego życia.

Niestety ofiarą działania oszustów metodą na tzw. "wnuczka" padła kilka dni temu 88-letnia wrocławianka. Seniorka przekazała rzekomemu adwokatowi pieniądze i złotą biżuterię o łącznej wartości blisko 10 tys. zł.

Policjanci apelują o rozwagę i zdrowy rozsądek. Prosimy nie podejmować działań pod wpływem emocji! Miejmy ograniczone zaufanie zwłaszcza do obcych. To wszystko, na co należy zwrócić uwagę, przedstawiamy za pomocą poniższego spotu oraz planszy edukacyjnej, do których publikacji zachęcamy.

Aktualnie w jego dystrybucji pomaga już wrocławskie MPK oraz odziały ZUS. Za co serdecznie dziękujemy i zapraszamy każdego, kto chciałby wesprzeć naszą kampanię pn. STOP OSZUSTOM!

kom. Wojciech Jabłoński
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 17.7 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony