Bieżące informacje

Kolejna wrocławianka padła ofiarą oszusta podającego się za policjanta. Kobieta straciła blisko 23 tys. zł

Niestety mimo wielu kampanii społecznych oraz akcji prowadzonych przez policjantów, nadal zdarzają się osoby, które po rozmowie telefonicznej przekazują obcym osobom oszczędności swojego życia. Oszuści podając się za policjantów, prokuratorów, pracowników banków, wyłudzają od seniorów dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych. Żerując na ufności osób starszych mówią, że prowadzone są tajne działania służb w celu zatrzymania groźnych przestępców, a tym samym, żeby ochronić swoje oszczędności należy je przekazać czasowo policjantom. Pamiętajmy, że Policja NIGDY nie prosi o przekazywanie pieniędzy - nie daj się oszukać!

Niestety kolejna z mieszkanek Wrocławia dała się oszukać przekazując nieznanemu mężczyźnie blisko 23 tys. zł w gotówce oraz kosztownościach. 81-latka zrobiła to, bo wcześniej zadzwonił do niej oszust podający się za policjanta i powiedział, że jej pieniądze oraz zgormadzone domu kosztowności są zagrożone. Dlatego, nakłoniona przez rozmówcę postanowiła przekazać posiadane pieniądze i biżuterię w "bezpieczne ręce" wyrzucając je w reklamówce przez balkon. Niestety to był duży błąd, a gotówka wraz z pozostałymi kosztownościami zniknęły bezpowrotnie.

Schemat działania sprawców jest zawsze podobny. Najpierw dzwoni rzekomo policjant, prokurator, pracownik banku informując, że nasze konto zostało np. przejęte przez oszustów i żeby nie stracić pieniędzy należy je jak najszybciej wypłacić i przekazać odpowiednim służbom, które zwrócą je po zakończonej akcji lub tak jak w opisanym przypadku zagrożone są zgromadzone w domu kosztowności oraz pieniądze.

Telefonować może też fałszywy(a) wnuczek, wnuczka, ktoś z rodziny, kto uczestniczył w wypadku drogowym. Następnie żeby uniknąć kary więzienia należy "zorganizować" pieniądze na uniknięcie konsekwencji prawnych takiego zdarzenia.

Sposobów, metod i form działania przestępców jest bardzo wiele. Wykorzystują oni zaufanie szczególnie osób starszych i wprowadzają je w błąd. Cel mają tylko jeden - wyłudzić od seniorów jak najwięcej pieniędzy, często oszczędności całego życia.

Dlatego rozmawiajmy z naszymi bliskimi, ostrzegajmy nasze babcie, dziadków i osoby starsze przed tego typu oszustami. Nie pozwólmy, żeby obcy ludzie okradali nasze rodziny! O każdym tego typu przypadku informujmy natychmiast służby pod numerem alarmowym 112. 

Zachęcamy również do obejrzenia filmu prewencyjnego, w którym policjant ostrzega przed tym jak nie stać się ofiarą oszustwa.

POLICJA NIGDY NIE PROSI O PRZEKAZYWANIE PIENIĘDZY!

Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 44.78 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony