Bieżące informacje

Pomagamy i chronimy - 5 wrocławskich policjantów wyróżnionych odznaką imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja

Data publikacji 22.09.2023

Odznaką i towarzyszącą jej nagrodą finansową są wyróżniani funkcjonariusze, którzy w czasie wolnym od służby podejmą działania w obronie życia, zdrowia i mienia obywateli oraz ci funkcjonariusze, którzy podejmą działania zmierzające do ratowania ludzkiego życia z narażeniem własnego zdrowia i życia. Dzisiaj (22 września br.) 5 wrocławskich funkcjonariuszy uhonorowanych zostało tym odznaczeniem resortowym w związku z bohaterskimi postawami, jakimi wykazali się w trakcie służby oraz w czasie wolnym. Cieszymy się, że w naszych szeregach są tak wspaniali policjanci.

Odznaczenia zostały przyznane 82 funkcjonariuszom z całego kraju, w tym 5 policjantom z powiatu wrocławskiego. W uroczystości w MSWiA wziął udział minister Mariusz Kamiński, wiceministrowie: Błażej Poboży, Bartosz Grodecki, a także Komendant Główny Policji - gen. insp. Jarosław Szymczyk oraz dyrektor generalny MSWiA Dariusz Nowak. Poniżej prezentujemy funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, którzy narażając własne życie niesli pomoc pokrzywdzonym. Cieszymy się, że w naszych szeregach są tak wspaniali policjanci.

Wśród odznaczonych funkcjonariuszy z Wrocławia znaleźli się:

sierż. Karolina Piela - KMP we Wrocławiu 

Wrocławska policjantka podczas służby została poinformowana przez nieznaną kobietę, że na pobliskim przejeździe kolejowym na torach leży mężczyzna. Wraz z kolegą z patrolu bez zwłoki udali się we wskazane miejsce, gdzie uzyskali kolejne powiadomienie od postronnych świadków, że nieznany im mężczyzna chcący popełnić samobójstwo poszedł wzdłuż torów. W związku z zaistniałą sytuacją policjanci z narażeniem własnego życia i zdrowia pobiegli wzdłuż torów kolejowych, gdzie w światłach reflektorów nadjeżdżającego pociągu zauważyli sylwetkę mężczyzny idącego wprost na jadący pojazd szynowy. Funkcjonariusze ryzykując własnym życiem w ostatniej chwili dobiegli do mężczyzny i tuż przed nadjeżdżającym pociągiem, siłą rozpędu zepchnęli go z torów, w wyniku czego wszyscy spadli z nasypu kolejowego do rowu.

sierż. Michał Fuławka - KMP we Wrocławiu
sierż. Andrzej Garczyński - KMP we Wrocławiu

Wrocławscy policjanci jako pierwsi przybyli na miejsce pożaru domu jednorodzinnego, z którego wydobywały się już kłęby dymu. W związku z realnym zagrożeniem życia osób mogących przebywać wewnątrz budynku, funkcjonariusze bez zastanowienia przystąpili do sprawdzenia domu. Ze środka wyprowadzili mężczyznę, który nie był w stanie opuścić budynku o własnych siłach, a także jego 82-letnią niepełnosprawną żonę, która sama nie była w stanie opuścić domu. Starsze małżeństwo zostało przekazane ratownikom medycznym, a sami policjanci dokonali zabezpieczenia miejsca zdarzenia.

sierż. Wojciech Okrutny - KMP we Wrocławiu 
st. post. Wojciech Radzik - KMP we Wrocławiu

Wrocławscy policjanci interweniowali na jednym z mostów stolicy Dolnego Śląska, gdzie według zgłoszenia miał stać mężczyzna, który najprawdopodobniej chciał skoczyć do rzeki Odry i popełnić samobójstwo. Po przybyciu na miejsce okazało się, że mężczyzna po uprzednim pokonaniu barierek, wskoczył już do wody i dryfuje w rzece. Ponad taflę wody wystawała tylko część głowy mężczyzny, który z trudem łapał oddech. Funkcjonariusze bez chwili zawahania przystąpili do akcji ratunkowej. Zbiegli ze stromego nasypu, a następnie wskoczyli do rzeki. Niska temperatura wody, silny nurt oraz umundurowanie sprawiło, iż dopłynięcie do mężczyzny stwarzało bezpośrednie zagrożenie dla życia samych policjantów. Udało im się jednak pochwycić mężczyznę, którego przetransportowali na płyciznę, a następnie wyciągnęli na brzeg.

Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu
Powrót na górę strony