Bieżące informacje

„Majówka” za pasem. Co zrobić, aby przebiegła bezpiecznie?

Data publikacji 30.04.2021

Już jutro zaczyna się majowy weekend, zawsze oczekiwany jako czas wypoczynku i oddechu od codzienności. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu będą pilnować, aby ten czas był dla wszystkich bezpieczny. W tym roku będzie on przebiegał na innych zasadach niż zazwyczaj. Choć hotele i pensjonaty są zamknięte, a ruch turystyczny ograniczany, to jednak część z nas zapewne wyruszy choćby w najbliższą okolicę, aby odetchnąć od szumu wielkiego miasta i codzienności. Dlatego przypominamy, jakich zasad powinniśmy przestrzegać, aby ten weekend minął spokojnie i bezpiecznie.

#zostańwdomu

Większość z nas przyzwyczajonych jest do tego, że „majówkę” spędzamy na różnych wojażach, podróżach, zwiedzaniu, ale raczej nie na siedzeniu w czterech ścianach lub tylko na własnym podwórku. Jednak w tym roku nasze przyzwyczajenia powinny ulec zmianie. W Polsce ogłoszony jest stan epidemii w związku z koronawirusem, który w naszym kraju doprowadził do śmierci już ponad 60 000 osób. Jednym z najlepszych sposobów na ograniczenie jego rozprzestrzeniania jest właśnie izolacja. Dlatego mimo sprzyjającej aury, przemyślmy, czy bezpieczniej nie będzie zostać w domu i ograniczyć kontakt z osobami, z którymi na co dzień nie mieszkamy. Na inny termin przełóżmy spotkania rodzinne, czy wspólne grille. Zdajemy sobie sprawę, że nie będzie to łatwe, biorąc pod uwagę nasze przyzwyczajenia i chęć zobaczenia się z osobami, których już od kilku miesięcy nie spotykamy, ale dla własnego bezpieczeństwa wstrzymajmy się z tym na jakiś czas. Nie zaprzepaśćmy wysiłku lekarzy i ratowników, którzy codziennie toczą walkę z koronawirusem!

Majówka na świeżym powietrzu

Tegoroczny czas majowego odpoczynku, mimo stanu epidemii, może sprzyjać zwiększeniu natężenia ruchu osób udających się do miejsc wypoczynku, w tym w szczególności w rejony terenów zielonych, takich jak parki czy lasy, ale również nad akweny czy na górskie ścieżki. O bezpieczeństwo podróżujących osób dbać będzie większa niż zwykle liczba funkcjonariuszy, wspieranych przez przedstawicieli innych służb. Mundurowi z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu będą pilnować nie tylko przestrzegania przepisów ruchu drogowego, takich jak ograniczenia prędkości, czy stosowania się do znaków i sygnałów drogowych, ale zwrócą też szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących pojazdami. Wolny czas i chęć odpoczynku od codzienności czasem sprawiają, że osoby zachowują się skrajnie nieodpowiedzialnie i po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka, zasiadają za kierownicą auta lub jednośladu. W ubiegłym roku wrocławscy policjanci od 1. do 3. maja zatrzymali kilkudziesięciu nietrzeźwych kierujących. Takie osoby stanowią śmiertelne zagrożenie dla siebie i innych użytkowników dróg. Dlatego też funkcjonariusze będą prowadzić czynności ukierunkowane na wyeliminowanie z ruchu takich osób.

Zabezpiecz swoje mienie

Na czas wyjścia z domu powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć swoje lokum. Nie tylko zamknąć na dostępne zamki, ale również skorzystać z rolet antywłamaniowych czy też alarmu, jeśli w swoim mieszkaniu posiadamy takie zabezpieczenia. Nie zapominajmy również o oknach! Do dużej części włamań dochodzi właśnie poprzez wypchnięcie uchylonego okna. Nawet wychodząc na krótki spacer w okolice domu, nie powinniśmy zapominać o tych zasadach. Niestety, ale złodzieje wykorzystują każdą okazję, nawet kilka minut naszego roztargnienia, aby wzbogacić się nie swoim kosztem. Nie dajmy im tej szansy i odpowiednio zabezpieczmy swoje mienie. Do niego zaliczają się również samochody, motocykle czy rowery. Nie zostawiajmy kluczyków w aucie, pilotów od bramy, a oddalając się od swojego jednośladu skorzystajmy z odpowiednich łańcuchów, blokad i innych, najlepiej atestowanych zabezpieczeń.

Apelujemy!

W okresie majówki apelujemy przede wszystkim o zdrowy rozsądek. Pamiętajmy, że koronawirus jest zagrożeniem dla każdego z nas. Możemy nie mieć żadnych objawów, będąc nim zarażonym. Przez to sami rozprzestrzeniamy go dalej, zdarza się, że wówczas jego ofiarami stają się nasi najbliżsi, których przecież chcemy chronić przed wszelkimi zagrożeniami.

Ograniczenia w przemieszczaniu się

1,5 metra – minimalna odległość między pieszymi

Wyłączeni z tego obowiązku są:

 • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),

 • osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,

 • osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, osoby niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

 • osoby, które zakrywają usta i nos za pomocą maseczki.

Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe w całym kraju.

Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem!

Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:

 • na ulicy, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,

 • na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),

 • w autobusie, tramwaju i pociągu,

 • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,

 • w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),

 • w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,

 • w kinie i teatrze,

 • u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,

 • w kościele i szkole, na uczelni

 • w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.)

Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa?

W lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, motocyklem, czterokołowcem, motorowerem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku.

Szczegółowe dane nt. zasłaniania ust i nosa oraz informacje dot. wyjątków od tej zasady znajdują się w rozporządzeniu oraz na stronie gov.pl

Zespół Komunikacji Społecznej KMP we Wrocławiu

Powrót na górę strony
Polska Policja