Bieżące informacje

Policyjne kontrole prowadzone w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom, doprowadziły do ujawnienia kolejnych nieodpowiedzialnych zachowań

Data publikacji 18.04.2021

Wrocławscy funkcjonariusze codziennie interweniują w różnych miejscach na ternie miasta, gdzie może dochodzić nieprzestrzegania obowiązujących przepisów m.in. w zakresie niestosowania się do obostrzeń wprowadzonych w zw. ze stanem epidemicznym. W ciągu ostatnich trzech dni policjanci interweniowali ponad 1000 razy, z czego wobec 338 osób, podejmowali czynności właśnie w związku z nieprzestrzeganiem obostrzeń. 188 razy stosowali postępowanie mandatowe i sporządzili 148 wniosków o ukaranie do sądu. Wczoraj natomiast, działali też m.in. w jednej z pizzerii, gdzie osoby zarządzające, serwowały chętnym na miejscu posiłki i napoje alkoholowe. W momencie kontroli przy stolikach znajdowały się aż 43 osoby. Mając na uwadze rażące naruszenie zasad bezpieczeństwa, a tym samym powodowanie zagrożenia dla życia i zdrowi innych, mundurowi sporządzą teraz 43 wnioski o ukaranie do sądu w kierunku art. 116 § 1a Kodeksu wykroczeń. Natomiast z osobą, która zarządzała pizzerią, wykonano czynności w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 165 § 1 Kodeksu karnego.

Każdej doby policjanci z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu i kilkunastu podległych komisariatów, prowadzą działania prewencyjno-kontrolne, których celem jest sprawdzanie, czy przestrzegane są obowiązujące przepisy oraz obostrzenia wprowadzone w związku ze stanem epidemii. Funkcjonariusze wspierają także w czynnościach służbowych pracowników Sanepidu. Zadaniem policjantów oprócz realizacji interwencji zgłaszanych przez mieszkańców, zatrzymywania sprawców przestępstw lub wykroczeń, są także, jak ważne w obecnym czasie, kontrole przestrzegania obostrzeń. Wszyscy przecież zdajemy sobie sprawę z tego, że tylko współodpowiedzialność za bezpieczeństwo, która przejawia się m.in. zachowywaniem dystansu społecznego i zasłanianiem nosa oraz ust, może ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Niestety każdego dnia ujawniane są nieodpowiedzialne zachowania osób, którym wyraźnie życie i zdrowie innych, jest obojętne. Tylko w ciągu ostatnich trzech dni, policjanci interweniowali ponad 1000 razy, z czego wobec 338 osób podejmowali czynności właśnie w związku z nieprzestrzeganiem obostrzeń. 188 razy zastosowali postępowanie mandatowe i sporządzili 148 wniosków o ukaranie do sądu.

Funkcjonariusze podczas każdej służby, sprawdzają te miejsca, gdzie może dochodzić do sytuacji niebezpiecznych dla życia i zdrowia mieszkańców m.in. sklepy, kluby fitness, restauracje, dyskoteki, środki komunikacji zbiorowej, parki oraz tereny przywodne, a także wiele innych. Tak było też wczoraj, kiedy to przed godziną 20.00, mundurowi ujawnili rażące naruszenie zasad bezpieczeństwa i tym samym obowiązujących przepisów, w jednym z lokali gastronomicznych na terenie Starego Miasta. Interwencję policjanci prowadzili z pracownikami sanepidu, bo osoba zarządzająca pizzerią pozwalała chętnym na spożywanie na miejscu, posiłków oraz napojów alkoholowych. Podczas kontroli przy stolikach znajdowały się aż 43 osoby. Mając na uwadze nieprzestrzeganie obostrzeń, a tym samym powodowanie zagrożenia dla życia i zdrowia innych, wykonano przewidziane prawem czynności. Mundurowi zebrali informacje i sporządzą teraz 43 wnioski o ukaranie do sądu wobec klientów lokalu, w związku popełnieniem wykroczeń z art. 116 § 1a Kodeksu wykroczeń. Natomiast wobec osoby, która w tym dniu odpowiadała za zarządzanie lokalem, wykonano czynności w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 165 § 1 Kodeksu karnego.

Na miejscu swoje czynności wykonali także pracownicy sanepidu, a przypomnijmy, że w tego typu przypadkach, mogą zostać nałożone kary administracyjne za rażące naruszenie obowiązujących przepisów sanitarno-epidemiologicznych. Wysokość tych kar może sięgnąć nawet 30 000 złotych.

Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców Wrocławia i powiatu wrocławskiego, tego typu kontrole są i będą prowadzone każdego dnia.

aspirant sztabowy Łukasz Dutkowiak
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Powrót na górę strony
Polska Policja