Bieżące informacje

Mundurowi ze Śródmieścia pomogli kobiecie, która zachorowała na COVID-19 i przebywała sama w domu

Data publikacji 06.04.2021

Do zdarzenia doszło kilka dni temu na tzw. Wielkiej Wyspie. Zatroskana mieszkanka Wrocławia poinformowała policjantów, że jej sąsiadka przebywająca na izolacji związanej z zachorowaniem na COVID-19, nie odebrała zrobionych przez nią zakupów. Funkcjonariusze wyposażeni w odpowiednie środki ochrony indywidualnej weszli do mieszkania, gdzie zastali nieprzytomną starszą kobietę, której natychmiast udzielili pomocy przedmedycznej.

Epidemia koronawirusa cały czas trwa, a codziennie od kilku do kilkudziesięciu tysięcy osób otrzymuje pozytywny wynik badania. Niestety, coraz więcej z nich zmaga się z ciężkimi objawami choroby. Część musi być hospitalizowana, ale część spędza ten trudny czas w domu. Są wówczas uzależnieni od pomocy członków rodziny lub np. sąsiadów. I właśnie dzięki pomocy opiekuńczych sąsiadów oraz wrocławskich policjantów, uratowano starszą mieszkankę dolnośląskiej stolicy.

Cała sytuacja wydarzyła się pod koniec ubiegłego tygodnia. Z mundurowymi z Komisariatu Policji Wrocław-Śródmieście skontaktowała się mieszkanka Biskupina. Kobieta poinformowała, że od kilku dni pomaga swojej sąsiadce, która jest zakażona koronawirusem i przebywa na izolacji domowej. Niestety, tego dnia nie mogła nawiązać kontaktu z seniorką, a przed jej drzwiami cały czas stoją przyniesione wcześniej zakupy.

Policjanci z jednostki przy ulicy Grunwaldzkiej, natychmiast pojechali na miejsce. Przed mieszkaniem oczekiwała już zaniepokojona sąsiadka. Mundurowi kilkukrotnie próbowali nawiązać kontakt z seniorką, jednak zza drzwi nikt nie odpowiadał. Funkcjonariusze w związku z bezpośrednim zagrożeniem życia i zdrowia weszli do mieszkania, oczywiście mając na sobie odpowiednie ubrania ochronne.

W jednym z pomieszczeń znaleźli starszą kobietę leżącą na łóżku, z którą kontakt był bardzo mocno utrudniony. Seniorka nie reagowała na bodźce, miała wysoką temperaturę i trudności z oddychaniem. Niestety, ale czas oczekiwania na karetkę pogotowia był bardzo długi, policjanci monitorowali więc stan kobiety oraz stosowali chłodzące kompresy, aby ulżyć chorej wrocławiance.

Przybyły na miejsce zespół ratownictwa medycznego podjął decyzję o natychmiastowym przewiezieniu kobiety do szpitala. Nie wiadomo, jakby ta historia się potoczyła, gdyby nie pomoc przybyłych na miejsce policjantów ze Śródmieścia. Warto podkreślić również postawę sąsiadki, która powiadomiła funkcjonariuszy o całym zdarzeniu, a wcześniej pomagała seniorce.

To bardzo ważne nie tylko w dobie epidemii. Zwracajmy uwagę na osoby mieszkające obok nas. Warto porozmawiać z sąsiadami, poznać się i w razie potrzeby, pomóc. Pamiętajmy, że może zdarzyć się tak, że to my będziemy w potrzebie. Wówczas najbliżej są właśnie sąsiedzi, którzy mogą nas wesprzeć w trudnych chwilach, a do takich niewątpliwie należy zachorowanie na koronawirusa i przebywanie na kwarantannie, czy izolacji.

sierż. szt. Krzysztof Marcjan

Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Powrót na górę strony
Polska Policja