Bieżące informacje

„Trzeźwy poranek” – podsumowanie wczorajszej akcji wrocławskiej drogówki

Data publikacji 22.02.2021

Zgodnie z art. 178a Kodeksu Karnego, prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Jednak nie zagrożenie karne jest najważniejsze, a fakt, że nietrzeźwi kierowcy stale powodują wiele nieodwracalnych w skutkach zdarzeń, często tragicznych. Należy więc zawsze pamiętać o tym, gdy widzi się osobę, która piła alkohol i chce prowadzić samochód. Uniemożliwiając jej jazdę, możemy nie tylko uratować jego życie i zdrowie, ale innych uczestników ruchu drogowego. W celu eliminowania tego typu zagrożeń, policjanci z wrocławskiej drogówki stale prowadzą wzmożone działania prewencyjno-kontrolne, wczorajsze realizowali pod nazwą „Trzeźwy poranek”. Skontrolowano ponad 220 kierujących i zatrzymano prawo jazdy 3 osobom, które znajdowały się w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu.

Chcąc minimalizować ilość zdarzeń na drogach i przypomnieć kierowcom o karach, jakie grożą za jazdę po spożyciu alkoholu lub substancji działających podobnie do alkoholu, policjanci cyklicznie prowadzą wzmożone działania prewencyjno-kontrolne.

Kolejna tego typu akcja miała miejsce w dniu 21 lutego br. Zaczęła wcześnie rano, a zakończyła o godz. 11.00. Policjanci wyjechali ze sprzętem pomiarowym na ulice miasta i powiatu wrocławskiego, aby skontrolować jak najwięcej pojazdów. Patrole działały na głównych ciągach komunikacyjnych, ale też w miejscach mniej uczęszczanych, gdzie niejednokrotnie dochodzi do sytuacji niebezpiecznych.

Niestety pijani kierowcy nadal stanowią jedno z największych zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu, bo jadąc po alkoholu nie myślą o tym, że mogą kogoś skrzywdzić ani o grożących im konsekwencjach prawnych. Problemu nietrzeźwości na drogach nie da się prawdopodobnie całkowicie wyeliminować, jednak dzięki prowadzonym cyklicznie działaniom policyjnym i zaostrzeniu prawa oraz mieszkańcom, którzy czują się współodpowiedzialni za bezpieczeństwo w sowim otoczeniu, można je znacząco ograniczyć.

Mając to na uwadze, policjanci apelują do wszystkich o podjęcie właściwych czynności, gdy widzimy się osobę, która piła alkohol i chce prowadzić samochód. Możemy działając zapobiegawczo lub w ramach obywatelskiego ujęcia, uniemożliwiając osobie kierującej jazdę lub zawiadomić o swoich spostrzeżeniach odpowiednie służby. Czasami jeden telefon może nie tylko uratować jego życie i zdrowie, ale też innych uczestników ruchu drogowego.

Należy również pamiętać, że dziwne zachowanie na drodze, może być także powodem choroby i kierowcy potrzebna będzie niezwłoczna pomoc.

Podczas niedzielnej akcji mundurowi z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu skontrolowali ponad 220 pojazdów. Ujawnili i wyeliminowali z ruchu jednego nietrzeźwego kierowcę oraz dwóch znajdujących się w stanie po użyciu alkoholu. Wszystkim zatrzymano już uprawnienia do kierowania i teraz odpowiedzą za swoje czyny przed sądem.

Działania tego typu będą cyklicznie kontynuowane.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak

Powrót na górę strony
Polska Policja