Bieżące informacje

Apelujemy o ostrożną jazdę. Tylko wczoraj doszło do trzech wypadków, z powodu niedostosowania prędkości do panujących warunków

Data publikacji 18.02.2021

Zalegające na drogach błoto pośniegowe może w łatwy sposób doprowadzić do utraty panowania nad kierowanym pojazdem. Dlatego funkcjonariusze po raz kolejny apelują o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do tych niełatwych warunków. Tylko wczoraj na wrocławskich ulicach doszło do trzech wypadków, w których zostało poszkodowanych kilka osób.

W ubiegłym tygodniu zamieściliśmy porady o tym, jak bezpiecznie poruszać się samochodem w tych niełatwych, zimowych warunkach. Jeszcze kilka dni temu na zewnątrz panowały minusowe temperatury, a drogi pełne były śniegu, a gdzieniegdzie również lodu. Jednak przyszła odwilż i piękny biały puch okrywający świat zaczął zmieniać się w brudną, błotną breję oblepiającą wszystko i wszystkich. W wielkich ilościach znalazła się ona również na drogach i chodnikach, powodując nie tylko spory dyskomfort dla kierowców i pieszych, ale przede wszystkim wpływając na ich bezpieczeństwo.

Kierując samochodem bardzo łatwo w takich warunkach stracić panowanie nad pojazdem. Opony, nawet zimowe i to dobrej klasy, nie zawsze są w stanie utrzymać auto na odpowiednim torze jazdy. Kiedy więc widzimy, że jezdnia pokryta jest pośniegowym błotem, wówczas zdecydowanie powinniśmy wzmóc ostrożność i zmniejszyć prędkość, nawet poniżej obowiązujących ograniczeń. Wszystko po to, aby bezpiecznie dojechać do wyznaczonego celu.

Tylko wczoraj na wrocławskich ulicach doszło do kilku wypadków drogowych. Wszystkie wydarzyły się rano, kiedy większość z nas dojeżdża do pracy, czy szkoły. Pierwszy z nich miał miejsce na alei Jana III Sobieskiego, gdzie kierująca osobowym Oplem 36-latka, w wyniku niedostosowania prędkości wpadła w poślizg i uderzyła w przydrożną latarnię. Z ogólnymi potłuczeniami i urazami niezagrażającymi życiu została przetransportowana do szpitala.

Niecałą godzinę później, również w rejonie Zgorzeliska, doszło do kolejnego zdarzenia. 30-latek siedzący za kierownicą Volkswagena stracił panowanie nad swoim samochodem i zderzył się z Hondą, którą podróżowała 45-letnia mieszkanka powiatu wrocławskiego. Kobiecie nic poważnego się nie stało, jednak w celach dalszej diagnostyki zespół ratownictwa medycznego przewiózł ją do placówki medycznej.

Kolejny wypadek, tym razem na Osobowicach, również spowodowany był przez kierującego, który nie dostosował prędkości do niełatwych warunków. 40-latkowi z Subaru nie pomógł nawet słynny napęd japońskiego auta i kierowany przez niego samochód stracił przyczepność, a następnie uderzył w drzewo. Mężczyzna doznał urazu ręki i trafił do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy medycznej.

Te przykłady pokazują, że warto „zdjąć nogę z gazu” i zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych, podczas przemieszczania się po zabłoconych drogach.

sierż. szt. Krzysztof Marcjan


 

Powrót na górę strony
Polska Policja