Bieżące informacje

Ponad 1100 praw jazdy zatrzymali w ubiegłym roku wrocławscy policjanci, prowadząc działania na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Data publikacji 28.01.2021

Skuteczne działania policjantów pełniących służbę na drogach miasta i powiatu wrocławskiego, doprowadziły do wyeliminowania z ruchu ponad 2150 osób kierujących pojazdami po spożyciu alkoholu lub zażyciu podobnie działających środków. Funkcjonariusze za brawurową, niezgodną z przepisami i często zagrażającą innym uczestnikom ruchu jazdę, zatrzymali też w ubiegłym roku, ponad 1100 praw jazdy nieodpowiedzialnym kierowcom. Odnotowali także o ponad 3 tysiące mniej zdarzeń drogowych, w tym blisko 140 wypadków mniej niż w roku 2019. Aby tragicznych sytuacji na drogach było jak najmniej, policjanci stale prowadzą również różnego rodzaju akcje prewencyjno-kontrolne oraz profilaktyczne, a także szereg innych działań. Jakie? Przeczytaj…

Każdego dnia po odprawach do służby, specjalistycznie wyszkoleni funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu wyjeżdżają na drogi miasta i powiatu wrocławskiego. Ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa dla blisko miliona osób przemieszczających się po drogach regionu.


Należy pamiętać, że każdy policjant przed włożeniem „białej czapki” przechodzi szereg szkoleń z zakresu ruchu drogowego. Mundurowi nabywają podczas tych kursów specjalistycznych fachową wiedzę obejmującą obowiązujące przepisy, którą następnie stale aktualizują, śledząc zmiany legislacyjne w tym obszarze. Właściwa interpretacja obowiązujących regulacji prawnych pozwala policjantom podejmować odpowiednie decyzje podczas codziennej służby.


Szkoląc się, funkcjonariusze ruchu drogowego odbywają zajęcia m.in. z techniki samochodowej, gdzie nabywają wiedzę w dziedzinie szeroko pojętej motoryzacji. Zapoznają się z przepisami dotyczącymi warunków technicznych pojazdów oraz kontroli ich stanu technicznego. W praktyce testują też wszelkie układy odpowiadające za bezpieczeństwo we współczesnych autach, jak układ kierowniczy, czy hamulcowy.


W zakresie transportu drogowego oraz niezarobkowego przewozu drogowego osób i rzeczy, policjanci nabywają umiejętności kontroli autobusów oraz samochodów ciężarowych. Szczegółowo zapoznają się także z budową i zasadą działania tachografów, a także przepisami dotyczącymi ich eksploatacji.


Mundurowi uczą się również w praktyce, jak prawidłowo i bezpiecznie kierować ruchem drogowym. Ich wiedza sprawdzana jest później na największych i najbardziej skomplikowanych skrzyżowaniach. Następnie przychodzi pora na doskonalenie techniki jazdy motocyklem szosowym i samochodem osobowym. Policjanci ćwiczą na autodromie, placu manewrowym, płycie poślizgowej, a także w znacznej części na drogach wojewódzkich. Doskonaląc się, pełnią też służbę z wykorzystaniem mierników prędkości oraz videorejestratorów.
Kolejnym ważnym elementem są zagadnienia związane z obsługą i rekonstrukcją wypadków drogowych. To właśnie w trakcie tego typu zajęć, funkcjonariusze z drogówki nabywają wiedzę w zakresie prawidłowego i bezpiecznego rozwiązywania zagadnień dotyczących zdarzeń drogowych.
Tak specjalistycznie przygotowani policjanci wracają później do wrocławskiej jednostki, żeby profesjonalnie pełnić służbę na możliwie najwyższym poziomie.


Obecnie ponad 200 osób pracuje w Wydziale Ruchu Drogowego z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Oprócz obsługi zdarzeń oraz działań na drogach miasta i powiatu wrocławskiego, realizują oni jeszcze szereg innych zadań. Jakich?


Zespól do spraw zwalczania agresji drogowej, codziennie przyjmuje zgłoszenia od obywateli podejmuje stosowne działania. Przesyłane są one drogą elektroniczną na skrzynkę „STOP AGRESJI DROGOWEJ” i dotyczą głównie rażącego łamania przepisów ruchu drogowego. Powołany zespół interweniuje w każdej sytuacji z tym związanej.


Policjanci prowadzą również szereg działań profilaktycznych, których adresatami są dzieci i młodzież. Z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, przygotowują także uczniów do egzaminów na kartę rowerową. Podczas pogadanek poruszane są tematy związane z bezpieczeństwem oraz właściwymi zachowaniami uczestników ruchu drogowego. Każde spotkanie to duży wkład funkcjonariuszy w podnoszenie świadomości, prawidłową edukację komunikacyjną już od najmłodszych lat oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku policjanta w oczach małych wrocławian. Gdy tylko to możliwe, mundurowi chętnie prowadzą również zajęcia wśród seniorów.


Policjanci zajmujący się inżynierią drogową i czuwają nad właściwym stanem infrastruktury oraz sprawdzają oznakowanie na ulicach Wrocławia. Opiniują projekty organizacji ruchu oraz wprowadzane rozwiązania w tym zakresie. Współpracują ściśle z pracownikami Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta oraz Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei, a także Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.


W Wydziale Ruchu Drogowego pełnią służbę także policjanci z zespołu ds. planowania zabezpieczeń, którzy wnikliwie planują i koordynują każdy szczegół imprez masowych, maratonów, pochodów, pilotaży i wielu innych przedsięwzięć ważnych dla mieszkańców Wrocławia. To tu powstają plany zabezpieczenia ruchu podczas imprez, a także prowadzona jest współpraca z innymi podmiotami.
 

Materiały dotyczące wszystkich zdarzeń, weryfikuje specjalnie utworzony zespół, który każdą informację wprowadza do Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji „SEWIK” oraz pomaga osobom poszkodowanym, podczas procesu wydawania zaświadczeń dla firm ubezpieczeniowych. Zespół współpracuje również z wrocławskimi komisariatami w zakresie postępowań wykroczeniowych i przestępstw.


Część policjantów z wrocławskiej drogówki działa w specjalnie utworzonej grupie „Speed”, której zadaniem jest przeciwdziałanie agresywnym zachowaniom na drogach i eliminowaniem tych kierowców, którzy stwarzają realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i wykazują się skrajną nieodpowiedzialnością.
Nie można zapomnieć też o sporej grupie funkcjonariuszy - specjalistów z Ogniwa Wypadkowego, którzy obsługują większość zdarzeń drogowych. To oni niejednokrotnie udzielają pomocy osobom poszkodowanym podczas wypadków, a później zabezpieczają materiał dowodowy i wyjaśniają szczegółowo okoliczności tych zdarzeń. W niektórych przypadkach np. gdy są ofiary śmiertelne, policjanci ci muszą być przygotowani na każdą ewentualność. Niewiele osób wie, że często to oni powiadamiają rodziny o śmierci bliskich. Funkcjonariusze spotykają się wtedy z ekstremalnymi emocjami zwłaszcza wśród rodzin ofiar, z którymi niczym psycholodzy muszą sobie poradzić i to w sposób bardzo wyważony oraz profesjonalny.


Od początków powstania policji drogowej w stolicy Dolnego Śląska jej siedziba, struktura i stan liczebny wielokrotnie się zmieniały. Główne zadania pozostały jednak bez zmian. Każdy funkcjonariusz dba przede wszystkim o bezpieczeństwo na drogach Wrocławia oraz powiatu wrocławskiego, nadzoruje płynność ruchu drogowego oraz reaguje na popełniane przestępstwa i wykroczenia.


Niektórzy kierowcy, szczególnie Ci mający problem z respektowaniem obowiązujących przepisów, twierdzą, że praca mundurowych z ruchu drogowego, sprowadza się głównie do karania kierowców. Nic bardziej mylnego. Jak widać, ta służba to szereg specjalistycznych zadań i obowiązków, a wszystko po to, abyśmy podróżowali bezpiecznie.


Właśnie działając na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w 2020 roku m.in. za brawurową, niezgodną z przepisami i często zagrażającą innym uczestnikom ruchu jazdę, funkcjonariusze z Wrocławia zatrzymali ponad 1100 praw jazdy skrajnie nieodpowiedzialnym kierowcom. Wyeliminowali z ruchu także ponad 2150 osób kierujących pojazdami po spożyciu alkoholu lub zażyciu podobnie działających środków.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak

Powrót na górę strony
Polska Policja