Bieżące informacje

Ponad 70 tysięcy kilometrów rozbieżności w przebiegu Citroena

Data publikacji 12.01.2021

Sprawdzenie wskazania drogomierza jest już rutynową czynnością policjantów podczas kontroli drogowych. Rozbieżności bywają mniejsze i większe, ale z każdej musi się wytłumaczyć właściciel pojazdu. Z przebiegu kontrolowanego ostatnio Citroena „zniknęło” ponad 73 tysięcy kilometrów – to niemal dwukrotność ziemskiego obwodu. Przypominamy, że ingerowanie we wskazanie drogomierza jest przestępstwem.

Ingerowanie we wskazanie drogomierza jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Diagności na obowiązkowych badaniach technicznych wpisują przebieg pojazdu do systemu, a policjanci weryfikują go podczas bieżących kontroli. Niestety w niektórych przypadkach okazuje się, że pomiędzy stanem w systemie a faktycznym odczytem z deski rozdzielczej są rozbieżności. Ustawodawca w 2019 roku wprowadził do kodeksu karnego przepis penalizujący takie działania, mając na uwadze interes osób kupujących samochody. Cofanie liczników pozwala nieuczciwie podnieść wartość pojazdu, ale fałszuje ono obraz samochodu, co do stopnia jego wyeksploatowania.

Policjanci wrocławskiego Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali na ul. Bardzkiej osobowego Citroena. Za kierownicą pojazdu siedział 59-letni wrocławianin. Rutynowe już dla mundurowych sprawdzenie drogomierza wykazało, że rozbieżność pomiędzy wpisami wynosi ponad 73 tysięcy kilometrów - to niemal dwukrotność ziemskiego obwodu. Policjanci sporządzili protokół oględzin pojazdu i kierujący już na komisariacie będzie musiał wytłumaczyć się niezgodności w przebiegu.

Art. 306a. Zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru
§ 1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1 lub 2, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

sierż. szt. Dariusz Rajski

 

Powrót na górę strony
Polska Policja