Bieżące informacje

Kierowco! Zachowaj szczególną ostrożność zbliżając się do przejścia dla pieszych

Data publikacji 11.01.2021

Przed weekendem na wrocławskich ulicach doszło do dwóch groźnych zdarzeń drogowych z udziałem osób pieszych. Na ulicy Nowodworskiej kierujący Audi potrącił 80-letniego mężczyznę przechodzącego przez oznakowane przejście dla pieszych na zielonym świetle. Natomiast na Śródmieściu w podobnych okolicznościach, kierująca Hondą potrącił 63-letnią kobietę. Osoby piesze trafiły do szpitali i to od obrażeń odniesionych na skutek zdarzeń będzie zależało jakie konsekwencje poniosą nieostrożni kierujący.

W kodeksie drogowym opisanych jest wiele sytuacji, w których kierujący powinien zachować szczególną ostrożność. Jedną z nich jest zbliżanie się do przejścia dla pieszych. Jest to na tyle ważne, gdyż pieszy w przeciwieństwie do kierowców samochodów i ich pasażerów, pozbawiony jest jakiejkolwiek technicznej ochrony m.in. pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych, czy samej karoserii pojazdu, która również stanowi osłonę. Niestety w starciu z pojazdem, bezpośrednio narażone jest jego zdrowie i życie.

Na jednej z wrocławskich ulic doszło do groźnego zdarzenia drogowego. Na ulicy Nowodworskiej 77-letni kierujący nie ustąpił pierwszeństwa 80-letniemu mężczyźnie przechodzącemu po wyznaczonym przejściu dla pieszych przy wyświetlanym zielonym sygnale. Mężczyzna z obrażeniami ciała został przewieziony do jednego z wrocławskich szpitali.

Na Śródmieściu kierująca Hondą skręcając w prawo, również na przejściu dla pieszych potrącił 63-letnią kobietę, która w sposób prawidłowy przechodziła przez jezdnię. Poszkodowana także trafiła do jednego z wrocławskich szpitali.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ruch w opisanych miejscach był kierowany sygnalizacją świetlną, która nadawała sygnał zielony dla osób pieszych.

Kierujący odpowiedzą za spowodowanie kolizji lub wypadku drogowego, a wszystko to zależne od obrażeń, jakie odniosły osoby piesze. Maksymalny wymiar, to kara wynosząca nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Respektujmy przepisy ruchu drogowego, a w momencie dojeżdżania do przejścia dla pieszych zdejmijmy nogę z gazu i bacznie obserwujmy jego otoczenie. Zadbajmy o nasze wspólne bezpieczeństwo na drodze, abyśmy nie popełnili błędu mogącego kosztować czyjeś zdrowie czy życie. Życzymy samych bezpiecznych podróży!

st. sierż. Paweł Noga

Powrót na górę strony
Polska Policja