Bieżące informacje

Kolejne oszustwa metodą „na funkcjonariusza”. Nie daj się okraść i odłóż słuchawkę! Powiadom natychmiast policjantów!

Data publikacji 22.10.2020

Mimo panującej epidemii koronawirusa, przestępcy nie odpuszczają i nadal działają na szkodę osób w wieku senioralnym, ale nie tylko… Oszuści wykorzystują różne techniki socjotechniczne, żeby przekonać telefonicznych rozmówców. Są bardzo dobrze przygotowani i mają w zanadrzu sztuczki, które mocno uwiarygadniają wypowiadane przez nich słowa. Z drugiej strony, trafiają najczęściej na niczego niespodziewające się osoby, które chcą pomóc rzekomemu policjantowi lub członkowi rodziny w potrzebie. Niestety zdarza się, że tracą one przez to oszczędności gromadzone prze wiele lat, nierzadko sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wrocławscy policjanci apelują o bezwzględne stosowanie się do zasady ograniczonego zachowania.

Telefoniczni oszuści, którzy z reguły upatrują sobie osoby w wieku senioralnym, kilka dni temu zatelefonowali do 59-letniej mieszkanki Wrocławia. Kobieta odebrała bardzo niepokojący telefon. Usłyszała męski głos i informację, że dzwoni funkcjonariusz z Centralnego Biura Śledczego Policji. Mężczyzna ten stanowczo zażądał pomocy podczas prowadzenia akcji, której celem jest zatrzymanie grupy bankowych oszustów. Przestępcy Ci mieliby kraść pieniądze z kont bankowych i aby nie dać się oszukać, rzekomy policjant powiedział, że musi uzyskać dane niezbędne do zalogowania się do internetowego konta. Zapewnił też, że zabezpieczy zgromadzone tam środki finansowe. Kiedy rozmówczyni przekazała mu swój login oraz hasło, a dodatkowo na żądanie głosu w słuchawce, zatwierdziła wykonanie przelewu, z jej konta zniknęła kwota prawie 40 tysięcy złotych!

Dodatkowo rozmówca próbował namówić kobietę na zaciągnięcie pożyczki, która również miała służyć do walki z oszustami. Wrocławianka nie zgodziła się na to i zakończyła rozmowę. Dopiero wówczas o całym zdarzeniu poinformowała prawdziwych policjantów, którzy natychmiast rozpoczęli działania operacyjne mające na celu ustalenie i zatrzymanie osób zamieszanych w ten przestępczy proceder.

Jest to jednak o wiele bardziej skomplikowane, niż odłożenie słuchawki w momencie kiedy dzwoni do nas ktoś nieznajomy. Choć… to też nie jest takie proste, ale o tym za chwilę.

Oszuści są bowiem bardzo dobrze przygotowani do swojej „pracy”. Już na samym początku rozmowy, starają się brzmieć jak najbardziej wiarygodnie. Podają imię, nazwisko, stopień służbowy, numer legitymacji, a nawet pokój i jednostkę Policji, z której dzwonią. Twierdzą później przeważnie, że rozpracowują szajkę, która czyha na oszczędności rozmówcy, a ten musi im teraz szybko pomóc.

Następnie wykorzystują techniki socjotechniczne. Jakie? Np. pytają, czy rozmówca zna jakieś numery alarmowe. Oczywiście każdy z nas kojarzy zarówno numer 112, jak i dawny 997. Kiedy ofiara potwierdzi i podświadomie nabierze większego zaufania do głosu w słuchawce jako przedstawiciela służb, wówczas przestępca prosi, aby wykręcić ten numer podczas rozmowy. Ofiara ma wtedy połączyć się z dyżurnym, aby uwiarygodnić dane rzekomego funkcjonariusza. Ale przecież wiemy, że żeby wykonać nowe połączenie, musimy zakończyć poprzednie. Na to oszuści też mają sposób!

Twierdzą, że przestępcy podsłuchują inne połączenia i tylko połączenie z „policjantem” jest odpowiednio zabezpieczone i to właśnie podczas niego należy wybrać numer alarmowy. Jednak wtedy nie dochodzi do połączenia z prawdziwym operatorem, tylko nadal trwa rozmowa z oszustem. Ten czasem przekazuje słuchawkę drugiemu oszustowi, albo po prostu moduluje głos, żeby brzmieć inaczej niż wcześniej. Twierdzi, że jest dyżurnym i po podaniu przez rozmówcę uzyskanych wcześniej informacji, np. numeru legitymacji i nazwiska rzekomego policjanta, weryfikuje i potwierdza jego dane. Następnie „przełącza” ofiarę znowu do tego funkcjonariusza i dodaje, że trzeba mu przekazać wszystkie informacje, o które pyta.

Następnie oszust , już zweryfikowany”, stara się namówić swoją ofiarę do przekazania pieniędzy na rzekomą akcję policyjną, albo twierdzi, że funkcjonariusze zabezpieczą te, które rozmówca posiada. Często zdarza się, że przestępcy straszą, iż w przypadku braku współpracy, osoba może ponieść konsekwencje prawne, a cała rozmowa jest nagrywana i zostanie przekazana do prokuratury. Cały czas podkreślają, że ofiara za chwilę straci wszystkie pieniądze, że jej życie oraz zdrowie jest zagrożone i musi działać natychmiast.

I niestety, ale wiele osób ulega presji ze strony oszustów, stając się całkowicie podporządkowanym ich poleceniom.

Po takiej akcji przestępcy stają się zamożniejsi, niejednokrotnie nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pieniądze otrzymują bowiem przelewem, czy poprzez bezpośrednie przekazanie im zgromadzonej gotówki lub przysłanym przez nich kurierom zwanym też „odbierakami”.

Dlatego nie dajmy się oszukać! Jak to zrobić? Jeśli dzwoni do nas ktoś podejrzany, wypytuje o adres, nasze pieniądze, wartościowe przedmioty należy natychmiast PRZERWAĆ POŁĄCZENIE i zadzwonić na numer alarmowy 112, aby przekazać informacje na temat podejrzanego połączenia.

Nie dajmy się wciągnąć w rozmowę, ponieważ oszuści tylko na to czekają. Nasza reakcja powinna być natychmiastowa i zdecydowana! Chrońmy siebie i swoje oszczędności!

Zespół Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu

 

 

Powrót na górę strony
Polska Policja